Governing Body

The Governors are responsible for the conduct of the school, and for promoting high standards. We aim to ensure that your children are attending a successful school which supports their wellbeing and provides them with a good education. We set the strategic direction of the school, we challenge and support by monitoring, reviewing and evaluating and we ensure accountability by working with the Headteacher regarding the school’s performance.

The main work of the Governing Body is carried out through three main committees: Finance & Premises, Pupil and Curriculum and Personnel. The Full Governing Body meets once per term as do each of the Committees. During these meetings the many policies which relate to all aspects of the life and work of the school are discussed and agreed. We also discuss, approve and monitor the School Development Plan - the ‘working document’ which tells us what is happening now and sets out our plans for the future. The Headteacher keeps us very well informed about all aspects of school life. We also visit the school on a regular basis.

The Governing Body is responsible for the appointment and performance management of the Headteacher who, in turn, is responsible for the implementation of the policies and the day to day running of the school, including managing all the staff.

Governing Body Membership

Name

Category

Appointed by

Term of Office starts

Term of Office ends

   

Mrs Stacey Holden

Foundation

Parochial Church Council

10.10.2019

9.10.2023

   

Mr Brett O’Donoghue

Parent

Parent Election

22.6.2018

21.6.2021

   

Mrs Annette Hurst

Foundation

Diocesan Board of Education

7.3.2019

6.3.2023

   

Mrs Sarah McNamara (Chair of Governors) 

Foundation

Ex-officio

25.3.2019

24.03.2023

   

Dr Alison Taylor

Foundation

Diocesan Board of Education

10.10.2019

09.10.2023

   

Mrs Elizabeth Millard

Foundation

Diocesan Board of Education

27.09.2019

26.09.2023

   

Miss Kelly Hodkinson

Parent

Parent Election

11.7.2018

10.7.2021

   

Mr Mark Clayden

Foundation

Parochial Church Council

10.10.2019

09.10.2023

   

Mrs Ruth Santos-Brien

Local Authority

Essex County Council

10.10.2018

9.10.2022

   

Mr Richard Sargeant

Foundation

Diocesan Board of Education

9.11.2017

8.11.2021

   

Mr Andrew Sime

Staff

Staff Election

18.4.2018

17.04.2021

   

Mrs Sarah Meares

Head Teacher

Ex-officio

1.9.2019

 

   

Business Interests Register

Vacancies

There is currently a vacancy awaiting the appointment of a new Vicar for Terling. Sarah McNamara is covering the role in the interim.

Former Members of the Governing Body

Name

Category

Appointed by

Term of Office Ended

Committee membership

Positions of Responsibility

Rev Rob Kean

Foundation

Ex-officio

April 2017

Personnel

Chair of Personnel

RE / Attendance

Mrs Maggi Conrad Foundation PCC Diocese September 2016    
Mr Peter Evans DBE Foundation Diocese September 2016    
Lady Rayleigh Local Authority Governor LA July 2018   SEN and Attendance

Contacting Us

Whilst we are very pleased to receive your views and suggestions, any matters regarding your own children or the day to day running of the school must be addressed to the Class Teachers in the first instance. If there are any issues that can’t be resolved please then talk to the Headteacher. If you need to contact us Miss Wright, the Clerk to the Governors, will pass on any emails or letters.

Annual Governance Statements

2019 Governance Statement

2018 Governance Statement

2017 Governance Statement

2016 Governance Statement